FUEN bestyrelse

FUEN bestyrelse 2019-2022

  • Præsident Loránt Vincze, international sekretær for den demokratiske alliance af Ungarer i Rumænien/ Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), det ugarske mindretal i Rumænien lorant.vincze@fuen.org

     

     

     

     

  • Vicepræsident Daniel Alfreider, Südtiroler Volkspartei (SVP)
,  det sydtyrolske folkeparti i Italien daniel.alfreider@fuen.org

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Vicepræsident  Vladimir Ham, Formand Deutsche Gemeinschaft - Landsmannschaft der Donauschwaben in Kroatien – tysk mindretal i Kroatien vladimir.ham@fuen.org 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Vicepræsident Gösta Toft, Bund Deutscher Nordschleswiger (BDN), det tyske mindretal i Danmark toft@fuen.org

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Vicepræsident Angelika Mlinar, Rat der Kärntner Slowenen (NSKS), Kärnten Slovenes i Østrig angelika.mlinar@fuen.org 

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Vicepræsident Bahne Bahnsen, formand Friisk Foriining, Nordfrisere i Tyskland bahne.bahnsen@fuen.org 
  •  

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Vicepræsident  Halit Habip Oglou, præsident for Avrupa Bati Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), sammenslutningen af vesttrakiske tyrkere i Europa halit.habipoglu@fuen.org

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • YEN Præsident Giuanna Beeli, det romansk mindretal i Schweiz giuanna.beeli@yeni.org

 

 

 


Fokusområder

  • Politisk deltagelse
  • Grundlæggende rettigheder
  • Sproglig mangfoldighed
  • Solidaritet med romaerne
  • Det europæiske borgerinitiativ
  • Europæisk netværk
  • Forum for europæiske mindretal / Mindretallernes hus

Flickr

Flere billeder på Flickr